Description

Guide 2/3 ditore ne“DHERMI-GJIRI GJIPESE- GJIRI GRAMES”

✅ Programi: dita e pare

✅ Nisja nga tirana 06:00 am prane sheshit A.Rustemi,pazari i ri,Tirane,Albania

✅ Ndalese per pak pushim dhe kafe ne llogara me pas vazhdojme rrugetimin tone drejtim Dhermiut te bukur

✅ Rreth ores 11:30 duhet te jemi ne Dhermì ulemi buze detit pak pushim,me pas vizite ne Manastirin Shen Theodorit ,është ndërtuar shekullin e 14-të mbi faltoren e lashtë të perëndisë Zeus dhe Artemisit, perëndeshës së gjuetisë, po përfundoi gati 500 vjet më vonë.Në vitin 1946 u mbyll nga regjimi komunist dhe me vonë u bë bazë ushtarake për sovjetikët,Manastiri gjendet mbi një kodër të gjerë të mbuluar nga ullinj dhe qiparisë mes Dhërmiut dhe Kanionit të Gjipesë. me pas nisemi drejtim Aventures ne Gjirin e Gjipese

✅ Rruga mban rreth 30-40 minuta me kembe duke bere edhe foto panoramike pergjate bregdetit deri ne gjirin e Gjipese

✅ Mbrerrijme ne Gjirin e Gjipese clodhemi pak dhe filloime ngrejme kampingun tone per te kaluar naten me mes yjeve dhe detit me cadra 2/3/4 sipas deshires, me vone koha per tu relaksuar buze detin ne ujin e kristalte kohe e lire

✅ Mbasi kemi marr rreze mjafueshem eshte koha per Lunch time do te konsumojme dreken(ushqimet qe kemi marre me vehte do ti pergatisim ne zgare ) ose ne nje nga restorantet e zones.

✅ Tashme gjendemi ne mes te Gjirit te Gjipese dhe nuk mund te rrime pa eksploruar Kanionin fantastik te gjipese eshte fiks koha per eksplorim dhe aventura

✅ Gjate eksplorimin do kemi mundsine per te praktikuar edhe sportin fantastik te Alpinizmit ,ku do te bejme ngjitje-zbritje me litare neper Shkembinjte e kanionit ,kjo vlen per profesioniste si dhe per amatore.

-Eshte oposinale per persona qe nuk duan te ecin dhe Eksplorojne mund te rrine ne plazh dhe te shijojne  plazhin e ksistalte te detit Jon.

✅ Vjen dhe perendimi  magjik i diellit  ne Gjipe e ku ka me bukur!! Pastaj konsmujme darken me ushqime bio te zones, me pas do te kemi lojra dhe animacione te ndryshme nen driten e zjarrit qe do te ndezim

✅ Dita e dyte

✅ Zgjimi heret per ata qe kane shpirtin e fitnessit dhe do kem ecje ose pak vrap buze detit.-Rreth ore 7:30-9:00 konsumojme mengjesin,per gjumashet ska mengjes fare.me pas plazh dhe relax sipas deshires

✅ Nje tjeter destination fantastik ku do eksplorojme Shpellen e Pirateve nje vend teper terheqes dhe i banuar ne kohet e lashta nga pirate te ndryshem.

✅ Kemi 2-3 mundsi per te vizituar Shpellen:

1.Do te perdorim kanoet qe nga plazhi Gjipese  deri tek shpella e Pirateve dhe pergjate bregdetit.2-kemi dhe skaf ne dispozicion qe mund te shkojme tek shpella per 15 min si dhe tek Gjiri i shen Andreut.(Skaffi kushton 10 € nuk perfshihet ne pakete).

✅ Nese do na premtoje koha do te eksolorojme nje destinacion tjeter magjik qe quhet "Plazhi i Shpellave" ku do ecim serish rreth 1 ore vatje-ardhje (Oposionale)

✅ Kthehemi serish ne Gjipe relaksohemi dhe me pas ngrejme kampingun,rreth ores 16:00 behemi gati per tu kthyer ne Dhermi ,konsumojme dreken ne nje nga restorantet me te mire te zones dhe me pas pergatitemi per Lundrim me Skaff.

✅ Gjiri I Grames

✅ Rreth ore 17:00 nisemi me skaf per ne gjirin magjik te  Grames,ky eshte destinacioni jone final i cili kerkon rreth 45 min lundrim.

✅.Mberrijme ne Gjirin magjik te Grames,ngrejme.campingun tone per te kaluar naten me cadra 2/3/4,sipas deshires tuaj.

✅ Koha per plazh me pas do te eksplorojme kete gji te mrekullueshem duke u ngjitur ne ballkonin e Grames per shijuar perendimin e diellit si dhe shkrimet e lashta qe ne kohen e Pirateve.

✅ Diner time,konsumojme darken me produkte bio te zones ne nje restorant brenda gjirit,kafe relax,afrohemi prane zjarrit bubulak,lojra edhe animacione te ndryshme deri ne oret  vona te nates

Dita e trete

✅ Zgjimi heret ne mengjes ,pak ecje,vrap ose gjimnastike buze detit nen drejtimin e guides (sipas deshires) konsmojme mengjesin dhe me pas kohe e lire per plazh 4-5 ore

✅ Shpella blu eshte nje tjeter destinacion shume atractiv,koha per eksploruar shpellen e cila ndodhet ne afersi te gjirit te Grames,futja ne shpelle do te behet qe nga detit dhe per kete do perdorim nje skaf lokal aty per tu futur deri ne fund te Shpelles,mundsi per tu freskuar ne plazhin magjik blu te shpelles,qendrojme rreth 30 minuta

✅ Gjirin e Shen Andrut eshte destiancioni i fundit ndalese e shkurter,ne varesi te kohen mund te bejme edhe pak plazh edhe pak eksploirm ne kete gji te vogel te rrethuar me shpella bukuri natyrore,etj

✅ Nisemi  dretim Tiranes  me ndalese te shkurter per kafe ose kosin e famshem me arra ne llogara

✅ Ketu mbaron udhetimi dhe Aveturara jone qe do tju ngelet gjate ne memorjen tuaj,kthimi ne Tirane rreth ores 21:00-22:00 ne mbremje

✅ Ju faleminderit per besimin tuaj ne do ju sherbejme me kenaqesi dhe profesionalizem

✅"Guida Albania"not just a guide but also an expedition

✅ Paketa 3 ditore me camping kushton 65 euro/7000 lek personi dhe perfshin:

✅ Transport minibuz

✅ Lundrim me Skaf

✅ Fjetjen e Kamping  2 nete(cadra)

✅ Mengjesin 2

✅ Guida/shoqerimi

✅ Shenim: kjo guide eshte e programuar per me kamping,per personat qe duan te akomodohen ne hotel ,40-50 euro shtese ne varesi te cmimeve te hotelit ne dhermi

✅ Kjo ekspedite / Guide eshte e kombinuar me ;

-Histori

-Kulture

-Argetim

-Aventure

-Plazh

-Eksplorim

-Lundrim

-Ushqim tradicional bio,etj

✅ Cfare duhet te kemi me vete ne canten e shpines;

-Sleeping bag,shtroje ose Batanije+Carcafe

-Uje 4-5 litra (i ngrire per 2 dite)

-Ushqime te paketuara,fruta te thata,cekollata.

-Pije freskuese/energjike etj

-krem dielli ,kapele,syze,elektrik dore baterri karikusi

-Kepuce/Atlete,sandale per ecje ne rere dhe mal

-Nderresa pambuku  me menge te shkurta dhe gjata

✅ Prenotimet behen 5-6 dite para dhe me shum informacion na kontaktoni dhe vizitoni ne zyrat tona.

✅ Shenim:Udhetimi 2/3 ditor eshte i pershatshme edhe per femijet nga mosha 3-5 falas,5-10 gjysem cmimi

✅ Adresa: Mbrapa markatos peshkut pall.10 katsh ,kati II-te Pazari i ri Tirane Albania

-Contact:+355 697236304,WhatsApp,Viber,Sms,Call

-E.Mail: eltoni1979@gmail.com

-www.guidaalbania.com

 

 

Location
mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a review